A kettős mérce blog egy friss postja felvetette, hogy az Index információi szerint Orbán Viktor visszanvonja a médiatörvényt. Nem hiszek ebben. És nem pusztán azért, mert egy már kihirdetett, jelenleg hatályos törvényt nem lehet csak úgy visszavonni. Egy új törvénnyel hatályon kívül helyezni persze lehet. Csak ez sem jó, hiszen ekkor is szükség lenne valamilyen médiatörvényre. Valamilyen médiatörvényre, ami ráadásul nem is lehetne azonos az előzővel, több okból sem. Nem csak azért, mert az előző médiatörvény borzalmasan idejétmúlt, hanem azért sem, mert a visszaállítása komoly problémákhoz vezetne.
Az origo Farsang Péterrel, a Viasat 3 vezérigazgatójával készített interjúja is rávilágít, az előző médiatörvény borzalmasan elavult volt. Ugyanerről a problémával e blogon is akadt már post, "Kellett nekünk új médiatörvény?" címmel. De bármennyire is fontosak bizonyos változások amiket a Médiatörvény hozott, 1-2 hét vagy hónap csúszással is be lehetett volna sok ilyen változást vezetni. Nem volt olyan nyomás ami azonnali cselekvést indokolt volna, a kapkodás minden negatív következményét vállalva.
A médiatörvény azonban hatályba lépett, a piac szereplői elkezdtek hozzá alkalmazkodni, megjelent a product placement, szerződések születtek, sok cég tervei alkalmazkodtak a megváltozott jogi környezethez. Egy "bocsi, elkúrtuk a médiatörvényt, mégsem lehet így reklámozni" helyzet hirdetőket, tévéket egyaránt kellemetlen helyzetbe hozna. A médiatörvény "visszavonása" a jogbiztonság, a kiszámítható jogi környezet szempontjából sem lenne szerencsés lépés.
Ugyanakkor nem osztom a mandiner blog vélekedését sem arról, hogy Orbán Viktor győzelmet aratott volna, vagy legalább döntetlenre hozta volna az addig vesztettnek tűnő meccset. A blog szerzője egyszerűen nem vette számításba, hogy nem a magyar ellenzékkel áll szemben Orbán Viktor. Ők nem fognak kivonulni. Nem fognak az ellentétek miatt elutasítani olyan döntéseket amik meghozatala Európa érdeke, az ő érdekük is. Nem kicsinyes bosszút játszanak, hanem politizálnak.
Megszavazták az EUs elnökség programját? Ha nem tették volna, ha azt kommunikálják, hogy Orbán Viktor fejetlenséget tud okozni Európában, akkor bizony az Euro és mélyrepülésbe kezdett volna. Ők csak jelezték: A Médiatörvény miatti gondokkal Magyarországnak kell szembenéznie. A kritikákkal, a bizottsági eljárásokkal, mindennel. Ezzel Orbán Viktor fog szembenézni, nem az EP. Az EP Európa jövőjével foglalkozik.
A szorgos hangyák dolgoznak, működik az EUs elnökség, az EU számára nem nehéz túljutni ezen az időszakon. Itt Orbán Viktor nem "2/3dal a háta mögött dönt", hanem a FIDESZ is a Néppárt tagjaiként, akár az ő döntéseitől független szavaz. A helyén és értékén kezelték a problémát. Ezt győzelemként beállítani butaság. És amint látjuk a kritikák sem hallgattak el.
Nem érzem váratlannak a helyzetet.
Tovább megyek: Orbán Viktor az utóbbi időben többször felvetette a változtatás lehetőségét. Furcsa lenne, ha az EU nem várná meg milyen a változtatás. Furcsa lenne, ha nem venné észre, hogy a törvényhozás módszerén már változtatott a FIDESZ. Ha nem tudná, hogy a Médiatörvény problémáját nem 5 perc megoldani.
A túlzottan kemény fellépés ilyen helyzetben azt jelezte volna: "Hiába ígérsz változást, nem szállunk le rólad", ez az ígéret pedig nem tett volna jót a vitának, így Orbán Viktor igen komoly mozgástérrel ment neki ennek a vitának. Ezen a mozgástéren belül maradt, kérdés mennyit használt el belőle?
Orbán Viktor nem "győzött", legjobb esetben is pusztán elhitette a hallgatósággal változtat, változtatni fog. Nem csak a médiatörvényen, hanem a törvényhozás gyakorlatán. Kevesebb lesz az átgondolatlanul benyújtott önálló képviselő indítvány, több lesz az egyeztetés, és idővel a médiatörvénnyel is lehet valamit kezdeni.
Ezt a nemzetközi sajtóban megjelenő visszhang is igazolja. Sőt, még a legpozitívabbnak tűnű kommentár is a harccal szemben az objektív vita szükségességét hangsúlyozta, amikor "Orbán Viktor kész a harcra". A médiatörvényt nem sikerült megvédeni ugyanis már nem is lehet.
De visszavonni sem lehet, változtatni kell rajta. Ha a változtatás sok helyen a médiatörvény koncepcióját is érintheti és teljesen új törvény kell, normális előkészítő munka után, az viszont semmiképpen sem egy 5 perc alatt meghozható döntés. Szerencsére nem csak a médiatörvényen kell változtatni, hanem bizonyos személyi változások is szükségesek. Szerencsére, a megfelelő személyek leváltása, lemondása is pozitív változást érhet e.
Utolsó kommentek