Több postban is jeleztem: Hamar kiderül, ha egy politikus csak magára ölt egy gúnyát, és nem vallja valóban magáénak azokat az eszméket amiket képviselni hivatott. És a médiatörvény körüli vita remek lehetőség a politikusok lelepleződésére. Hozzáteszem gyorsan: Sokszor nem is hibáztathatjuk ezért. Ők is pont ugyanúgy Magyarországon éltek mint a választóik, pont ugyanazokat a példákat látták maguk előtt. Ha nem látjuk, nem érezzük mit is jelent a közt szolgálni, akkor ezt választóként sem érezhetjük és megválasztott politikusként sem.
Való Világ és a sajtószabadság?
Bizonyára ön is hallott róla: Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség tömeges bejelentésre szólította fel a tévénézőket és büntetés kiszabását kérte a Való Világ című műsor miatt. Első látásra a dolognak nincs sok köze a sajtószabadsághoz, még akkor sem, ha a szervezet hamis és demagóg állításai több helyen megjelenhettek, méghozzá az ellenérvek közlése nélkül. Nem igazán kiegyansúlyozott tájékoztatás ez így, de ez esetben bocsánatos bűn.
Kellett nekünk új médiatörvény?
Számos kritika éri az új médiatörvényt, s keveset hallani a pozitívumokról, a már régóta időszerű változásokról. Tény, hogy a médiatörvény sok szempontból szerensétlen pillanatban érkezett. Szerencsétlen pillanatban, mert a kormány korábbi rendelkezései okán törvényszerűen egy tendencia részeként értelmezzük. Csakhogy ez az értelmezés több szempontból is hibás. Nem nehéz ugyanis észrevenni, hogy az új médiatörvény két szempontból nem illik bele egyértelműen az eddigi trendbe.
Akkor mi is a baj a médiatörvénnyel?
Az eddigiek alapján a médiatörvényről sem jót, sem rosszat nem írtam. A törvény körüli hisztériáról annál többet. Most is ez a helyzet: Egy törvény akkor félemlíti meg a sajtó képviselőit, ha a sajtó képviselői félnek a törvénytől, ennek alkalmazásától, a törvény által hozott változástól. Azt pedig, hogy a törvény megjelenése nyomán megjelent a félelem nehéz lenne letagadni. Ez a félelem pedig önmagában is hat a sajtóra, a sajtószabadságra.
Veszélyben a sajtószabadság?
Sokakkal ellentétben úgy gondolom, hogy a válasz igen. De nem az új médiatörvény okán. Ha feltételezzük, hogy egy kormányzat lényegtelennek tartja az alkotmányosságnak, törvényességnek még a látszatát is, akkor felmerül a kérdés: Mi szükségük médiatörvényre? Mi szükségük médiahatóságra? Elegendő az újságírót tetszőleges vélt vagy valós okkal letartóztatni. Akad ilyenre is példa a nagyvilágban. És nem pusztán a kemény diktatúrákban.
Utolsó kommentek